Small but pleasant studio with delicate decor and retro touches (30 sqm)

This tiny Swedish apartment consists of just one living room, so the designers created a separate functional area in every corner of it. So, at the entrance to the left there is a single bed (this is a single girl’s home); next to it closer to the window there is a sofa with a coffee table; opposite, you will find is a small dining nook; while closer to the exit – arm chair for reading. As for the decor, it is light and pastel, with moldings on the walls and retro touches in the details. Almost forgot about the kitchen – it’s located deep inside the apartment behind the bathroom. Let’s take a closer look!

See also: Small Swedish apartment with summer mood

About Author:
Anna Pufik is the founder and creative mind at pufikhomes.com blog. Anna specializes in interior design, together with her husband Sergiy they head the PH Studio design firm. She loves Scandinavian style and sophisticated timeless interiors. Follow Anna on Instagram.
Like this post? Please share to your friends:

See also

Comments: 4
 1. Inga

  Milá Anna si najlepší web o dizajne….

  Si najlepšia modelka vrámci fotiek iných modelov… :)

  Ale prosím, buď čo najviac iná, to je tvoje poslanie. Švédi a ich dizajn je super, a rada si pozriem ich malé byty, sama mám taký, ale to, prečo milujem tvoj web je to, že je tu neuveriteľný potenciál mysle a vnímania skvelej farebnej, materiálovej a úžasnej nadpráce, ako povedal raz Starck, nechajte obyčajných ľudí vojsť do tejto mojej budovy Opery, oni sa budú cítiť rovnakými celebritami a teda tvorcami dizajnu, a o to ide. Nech sa ľudia cítia byť tými lepšími, keď vstúpia do vášho teritória dizajnu :)

  1. Anna Pufik (автор)

   Ďakujeme za komentár.) Snažíme sa uverejňovať rôzne interiéry, ale pokúsime sa ešte lepšie!)

 2. Надежда

  А где же шкаф.?

  1. Anna Pufik (автор)

   Там есть гардероб – при входе в квартире справа)

Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.